S meničom napätia si vychutnáte aj svoju obľúbenú hudbu

Dostupnosť elektrickej siete je už takmer na celom našom území, samozrejme, s výnimkou prírody a odľahlých miest, kde si musíme vystačiť iba so sviečkami. Práve na takéto prípady, keď nemáme poruke zdroj elektriny a potrebujeme ho, sú určené meniče napätia. Mnohí z nás radi trávia víkendy na chalupách alebo turistikou v odľahlých častiach krajiny, kde je nulová možnosť napojiť sa na elektrickú sieť, a preto sa títo cestovatelia vybavujú meničmi napätia, aby mohli aspoň na nejaký čas využiť elektrický prúd na potrebné dobitie napríklad navigácie a podobne. Menič napätia je definovaný ako menič, ktorý má slúžiť na zmenu napätia v napájacej sústave. V mnohých prípadoch sa označuje aj ako menic napätia Menicnapatia zdroj alebo napájací zdroj, ale pravda je taká, že skutočný zdroj elektriny sa nachádza v elektrárňach a je to generátor alebo batéria.

tent-1043518_960_720

Z hľadiska funkcie sa meniče rozdeľujú na usmerňovač, striedač(menič), menič frekvencie, transformátor a DC-DC menič. Internetové obchody ponúkajú širokú paletu meničov z 12V a 24V na 230V, ktoré sú primárne určené na používanie v autách, na chatách a chalupách alebo v divokej prírode, jednoducho na miestach, kde nie je zabezpečený prístup k elektrickej sieti. Existujú meniče s modifikovaným sínusovým alebo štvorcovým priebehom a tiež s čistým sínusovým priebehom, ktoré dokážu meniť z a na 24V, 12V či 5V a využívajú sa ako stály napájací zdroj pre príslušenstvo v automobiloch, kde je prístupné iné palubné napätie, môže ísť o navigáciu, DVR kamery či autorádiá a podobne.

menic-napatia-12v-230v-1200w

Stráviť víkend či týždeň v nehostinnej oblasti alebo na chalupe mimo dosahu civilizácie a jej výdobytkov nemusí byť až také stresujúce, vďaka meničom napätia si budete môcť napríklad na navigácii vyhľadať novú trasu alebo si vypočuť rádio či svoju obľúbenú hudbu, a to vám spestrí pobyt v očarujúcej prírode či na samote, kde ako sa hovorí líška dávajú dobrú noc.